Z různých zdrojů se dovídáme o přenádherných ctnostech, jejichž prapůvod se nachází až v nejvyšších úrovních. Ctnosti mají jako vzory všeho ušlechtilého napomáhat lidskému duchu na jeho cestě ke světlým nivám. Z ctností vyplývají dobré vlastnosti a přednosti, jež by měly být viditelné u každého ke Světlu usilujícího člověka. Samozřejmě, že prvořadá je duchovní pohyblivost, skrze niž se můžeme vnitřně spojit například s pravzorem ctnosti hrdinství, tzn. se Lvem. Avšak rozvoj ctností lze zde na Zemi podpořit i správnou životosprávou.

K lepšímu pochopení působení přijímané stravy na náš charakter, vnější projevy i další vlastnosti, si uveďme několik příkladů, jež ilustrují podpůrný účinek konzumovaných pokrmů při vědomém rozvíjení mužských ctností a z nich vyplývajících předností. Následně uvedené však nemusí být vztahováno jen na mužství. Mluvíme-li mužských ctnostech, chceme tím zdůraznit, že jde o převážně aktivní projevy, jejichž rozvinutí je prvořadé hlavně u mužů.

Mnozí podvědomě považují za hlavní mužskou ctnost rytířskost. Mě přitahovali rytíři již od útlého mládí, a proto jsem je i nesmírně rád maloval. Snil jsem též o nádherném brnění a dlouhém, vlajícím plášti – alespoň ten mi tehdy babička ušila. Dnes namísto pláště nosím rád baťoh, neboť mimo jiné chrání i zranitelná záda. Kromě toho v něm mohu občas s potěšením odnést ženě něco těžkého. Abychom v tomto ohledu obstáli, musíme mít kromě dobré vůle i dostatek síly.

Samozřejmě, že lidské síly jsou odvislé od duchovních sil, jejichž prapůvod lze nalézt ve svatém Grálu. Tělesná síla pozemského člověka ovšem závisí i na stavu jeho hrubohmotného těla. Podívejme se, čím ji lze podpořit. Schopnost projevu fyzické síly je závislý jednak na dostatku energeticky bohatých spalitelných živin v krvi, jako jsou cukry, tuky atd. Kromě toho ovšem i na dostatečné svalové hmotě. Ta se vytváří nejen posilováním a cvičením, ale k její výstavbě je nezbytný i dostatečný přísun bílkovin – třeba z masa, vajec či dalších zdrojů. Je známo, že právě tento druh stravy podporuje aktivitu i základní (tj. činorodý) cholerický temperament. Jeho projev posilují také tučné potraviny živočišného původu, červené a oranžové suroviny, slaná a kořeněná jídla.

Cholerický temperament činu podporují i pokrmy s výrazným zastoupením živlu ohně, mezi něž patří hlavně pálivé druhy koření a zeleniny (např. česnek a cibule). Ohnivou energii lze zvýšit i vhodnou tepelnou úpravou. Jinou energii však dodáme spalováním dřeva, než při užití dalších paliv či plynu. Rozžhavení odporových těles elektrickým proudem působí na připravovanou stravu též odlišně. Naprosto odchylné záření, jež nemá s ohněm takřka nic společného, se předává při mikrovlnném „záhřevu“. Vibrace této nepřirozené a nevhodné úpravy škodí nejen lidem, ale odpuzuje i bytostné, kteří nám jinak tolik pomáhají!

Dovolím si zde apelovat na ženy: chcete-li vhodně podporovat zdravou aktivitu mužů, upečte jim správným způsobem něco dobrého. Uvidíte, s jakou chutí to spořádají! Neupírejte jim ani maso, přestože ho třeba jako ženy ani tolik nepotřebujete. Všimněte si pobledlých a často změkčilých mužů, kteří jsou dlouhodobí vegetariáni. Nebo naopak útočné nervozity těch, kteří jimi nejsou, ale nedostatek masité stravy vyrovnávají častou konzumací uzenin.

Je třeba přijmout to, že v našem zeměpisném pásmu slouží lidem jako zdroje potravy kromě surovin rostlinné říše i některé druhy zvířat, z nichž přijímáme nejen hmotné prvky, ale i určitý druh vyzařování, jenž posiluje hlavně pohyblivost a schopnost aktivního činu (tyto i další souvislosti jsou podrobněji objasněny v knize Tajemství krve).

Mnozí možná zaslechli, že živočišné suroviny údajně působí nepříznivě, a proto k nim mohou mít určité výhrady. V tomto ohledu je třeba zdůraznit, že škodlivé působení vyplývá buď z jednostranné přemíry, anebo je důsledkem nepřirozených metod chovu zvířat a následné průmyslové potravinářské výroby. Přidáme-li totiž k původním surovinám umělé chemikálie, narušíme tím jejich přirozené vyzařování. Obzvláště nepříznivě působí dusitany, které se např. přidávají k masu při výrobě uzenin, neboť výrazně posilují nezdravou útočnost a výbušnost.

Proto je moudřejší zásadně se vyhýbat chemicky znehodnoceným „pochutinám“, k nimž patří i běžné salámy, párky a další uzeniny. Je načase pochopit, že konzumací nepřirozeně zpracovaných surovin s uměle syntetizovanými sloučeninami dodáváme do těla škodlivá vyzařování, jež posilují nectnosti a nedobré vlastnosti! Přijímané pokrmy by tedy neměly být znečištěné postřiky užívanými v konvenčním zemědělství ani chemikáliemi přidávanými při průmyslové výrobě potravin.

Celkově příznivé působení stravy lze tedy očekávat jen tehdy, požíváme-li pokud možno co nejpestřejší paletu plnohodnotných surovin z našeho pásma a kontinentu, a to v té době, kdy nám je bytostní nabízejí. Proto se často zdůrazňují přínosy čerstvých sezónních produktů.

Chceme-li posilovat jen dobré vlastnosti, jakými jsou mimo jiné i schopnost sebeovládání a umírněnost, je nutné od základu změnit i současný vztah k celému potravinovému řetězci. V prvé řadě je třeba požívat pouze po všech stránkách čisté potraviny a nápoje. Kromě toho by všechny osoby, jež se podílí na přípravě stravy, anebo se jen vyskytují v okolí, měly být vyrovnané a čisté mysli. To, co obdrží od bytostných, by měli s radostí a díkem zpracovávat!

Vezmeme-li v úvahu tyto nelehko splnitelné požadavky, pochopíme, že ideálu nelze dosáhnout při dnešní průmyslové velkovýrobě, ale pouze tehdy, vrátíme-li se k v dávné minulosti užívaným principům. Tenkrát stravu připravovala k tomu povolaná osoba, a to jen pro nepříliš velkou komunitu. Nejpřirozenějším uspořádáním je rodinný kruh, kde tuto činnost zabezpečuje žena. Je jasné, že vnitřně zjasnělé ženy mohou v tomto ohledu činit téměř zázraky a v ostatních cíleně posilovat jejich dobré a pro celkový rozvoj potřebné vlastnosti.

Aby někdo nenamítl, že v článku jednostranně upřednostňujeme živočišnou stravu, doplňme si, že nezastupitelný význam má i strava rostlinná. Ta obsahuje ve zvýšené míře mnohé nepostradatelné látky, jako jsou vitaminy, které svým působením přispívají především k posílení vitální síly. Dále zjasňují náš pohled na svět, ochraňují nás před nepříznivými vlivy a též podporují dostatečnou aktivitu organismu. Zeleně zbarvené suroviny mimo jiné napomáhají ke zklidnění, a tudíž podporují rozvoj vyrovnanosti.

Neopomínejme proto rozličné plody a byliny, které nám příroda zdarma nabízí! Nejvhodnější jsou takové, které si v čisté přírodě s pokorou a díkem natrháme sami. Kromě nutričního přínosu, vyplývajícího z nejvyššího možného obsahu vitaminů, enzymů a dalších životně důležitých látek, jež se vyskytující v čerstvě utržených plodech a bylinách, je třeba upozornit i na další výhody: jednak vidíme, na jakém místě rostly a mimo to sami určujeme, za jakých podmínek je budeme dále uskladňovat či zpracovávat.

V knize Tajemství krve též popisujeme účinky květových esencí, jejichž vyzařování se harmonicky spoluzachvívají s frekvencemi, jež odpovídají původním proudům ctností. Jejich aplikace by tudíž měla v daném člověku též posílit dobré vlastnosti v jejich původní formě a napomoci mu při rozvíjení ctností.

Pomáhající shůry přicházející proudy lze zprostředkovávat i dalšími způsoby. Například povolaní léčitelé je mohou magneticky přitahovat a cíleně přivádět k danému člověku. Přitom však dochází pouze k přechodnému pozměňování vyzařování krve. Trvalého účinku dosáhneme tehdy, zabudujeme-li původní druh vyzařování přímo do krve. Jinými slovy, ukotvíme-li potřebné záření do hmotné sloučeniny, jež po strávení přejde do naší krve a těla.

Poukazuje na to i poslední večeře, kterou podával Ježíš svým učedníkům. Nechme v sobě ožít následující obraz: chléb symbolizuje tělo a víno krev. Pozře-li pevně věřící člověk požehnaný chléb a víno, přijímá přitom nejen hmotné sloučeniny, ale i odpovídající vyzařování, které též přechází do jeho krve a masa (tj. těla). Přijímáme-li tedy požehnané pokrmy či nápoje, může to nemalou měrou přispět k duchovnímu vzestupu!

Dokazuje to i nesmírný význam procítěné modlitby před jídlem, neboť jí lze výrazně posílit původní vyzařování pokrmu. Vnímáme-li proudy sil a děje, jež probíhají při modlitbě, naše duše se musí až zachvět blažeností, jaké dary nám Nejvyšší posílá. Děkujme Mu denně svými činy za všechny pomoci, jež nám skrze Své stvoření poskytuje!

Autor: Vít Syrový